More

  Prečo si nekupovať samotesty na COVID-19 z lekárne? Toto vám hrozí!

  ZÁHORIE I Máte podozrenie, že to, čo na vás lezie, by mohol byť koronavírus? Vedzte, že najhoršie čo pre seba môžete urobiť, je letieť do najbližšej lekárne po samotest. Aspoň tak to tvrdí Štátny ústav pre kontrolu liečiv. Vieme, čo vám hrozí.

  V Európskej únii ani na Slovensku stále nie je registrovaný test na ochorenie COVID-19 na domáce použitie, a to ani antigénový ani protilátkový. „Zaznamenávame podnety od občanov, ktorí si kúpili tvz. samotesty a následne nevedeli uskutočniť odber alebo im viacnásobne vyšiel falošný výsledok. S takýmito podnetmi im nevieme pomôcť, keďže testy sú určené na profesionálne použitie a nepatria do rúk laikom,“ uviedol ŠÚKL. 

  Pri testoch na ochorenie COVID-19 sa vyžaduje správne prevedenie aj interpretácia testu. ŠÚKL neodporúča kupovať si domáce testy z internetu ani z lekárne. „To, že testy predávajú aj lekárne, neznamená, že sú určené pre laickú verejnosť. Lekárnik by pri výdaji zdravotníckej pomôcky mal s pacientom konzultovať aj jej odborné použitie. Aj lekáreň má však v tomto smere obmedzené právomoci, keďže nemôže požadovať doklad o tom, komu test predáva,“ dodal ŠÚKL. Pripomenul, že pri podozrení na ochorenie COVID-19 je potrebné sa riadiť pokynmi Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

  Foto: ilustračné

  REKLAMA
  REKLAMA

  Najnovšie články

  Mohlo by vás zaujímať