More

  Smutný pohľad na kaplnku v Skalici: Čo sa stalo a dokáže ju niekto vôbec zachrániť?

  SKALICA I Skaličanom sa naskytol smutný pohľad na kaplnku nachádzajúcej sa na Kalvárii. Tá totiž vyzerá, že sa každú chvíľu zrúti. V týchto dňoch je už v rukách odborníkov. Čo presne sa stalo a dokáže ju vôbec niekto zachrániť?

  Faktom je, že celá Kalvária je prevŕtaná sklepmi. A zdá sa, že práve to spôsobilo problémy. Jedna z kaplniek totiž vyzerá tak, ako keby sa každú chvíľku mala zrútiť. „Vytvorila sa akási kaverna, dutina pod základom kapličky, a tým pádom stratila stabilitu. My sme ju teraz zatiaľ provizórne zabezpečili, aby nespadla. Zavolali sme už aj geotechnika s georadarom. Ten presne zistí, aké sú tam dutiny a potom spoločne vyhodnotíme, čo sa s tým dá ďalej robiť,“ objasnil situáciu Jozef Hlavatý z oddelenia výstavby v Skalici.

  Mesto má podľa Hlavatého dve možnosti ako zachrániť kaplnku. „Buď skúsime kaplnku narovnať, podsypať ju, podbetónovať, čo je technicky zložité, pretože na ten kopec nevieme vyjsť s nejakými veľkými ťažkými mechanizmami alebo druhá možnosť, rozobrať ju a postaviť novú kapličku vedľa. Postaviť jej kópiu. Niekde, kde budeme vedieť, že sa nebude nachádzať nejaká dutina a bude to stabilné a bezpečné,“ vysvetlil Hlavatý. Mesto kaplnku momentálne rieši s odborníkmi ale aj s pamiatkármi. Ostatné kaplnky sú podľa slov Hlavatého stabilné.

  Nad kaplnkou teda visí otáznik. Jej záchrana sa totiž bude odvíjať aj od financií.

  Foto: Felix Sloboda

  REKLAMA
  REKLAMA

  Najnovšie články

  Mohlo by vás zaujímať